You are here: 2009 Women's ITA Midwest Regional
 

2009 Women's ITA Midwest Regional

 
 

2009 Women's ITA Midwest Regional
Hosted by Gustavus Adolphus College

Home Scoreboard Participants Player Information
ITA Singles Draw

ITA Doubles Draw

All times listed are approximate.

Complete draw and results as follows:

ITA Doubles Draw
Fall Invite Singles
Fall Invite Doubles

First Round - Friday Live Results

All matches at Brown Outdoor Courts

#1 Kathryn Schmidt/Erin Gudul (Carleton) defeated
Molly Estrick/Leanna Nelson (Wartburg) 8-2

Lauren Post/Kelly Van Handel (St. Norbert) defeated
Suzanne Brophy/Mary Allen (St. Thomas) 8-1

#5 Kalla Schaefer/Michelle Daciolas (UW-Whitewater) defeated
Alex Erickson/Maria Bryan (Gustavus) 8-5

Hillary Allen/Katy Delalgardelle (Coe) defeated
Tiegs/Brandell (St. Benedict) 8-6

#4 Gina Klein/Hollis McPeek (Carthage) defeated
Baily Edwards/Rebecca Snyder (St. Mary's) 8-6

Stephanie Lee/Amanda Wenzel (Macalester) defeated
Kelsey Eatherson/Anna Yarborough (Hamline)

#5 Megan Gaard/Ali Oneal defeated
Ho/Muller (St. Olaf) 8-3

Allie Hinman/Abby Werwie (UW-Stout) defeated
Hadley Syverud/Madeline Gail (St. Thomas) 8-2

Frances Leung/Bridget Doyle (Carleton) defeated
Kylie Huether/Katie Rudnitski (St. Benedict) 8-5

Katie Allen/Marianne Barau (Gustavus) defeated
#5 Ingrid Stensvaag/Anna Smith (UW-Whitewater) 9-7

Beth Kaufman/Kristina Naidicz (Cathage) defeated
Katie McDonald/Jenny Marayama (UW-La Crosse) 8-3

#3 Andrea Schupbach/Michelle Schupbach (Coe) defeated
Allison Bruflodt/Alex Frank (St. Thomas) 8-3

Hannah Jensen/Megan Fiala (Coe) defeated
Kendra Ackland/Michaela Burroughs (St. Catherine) 8-5

#5 Kelly Stadum/Kelly Kuether (UW-La Crosse) defeated
Siemon/Rudkowski (UW-Whitewater) 8-5

Caitlyn Harper/Aimee Ny (St. Olaf) defeated
Jenna Richardson/Tricia Crawford (Augustana) 8-4

#2 Sierra Krebsbach/Sam Frank (Gustavus) defeated
Andrea Rognlien/Katie Edin (Concordia) 8-2

Second Round - Saturday Live Results

All matches at Brown Outdoor Courts

#1 Kathryn Schmidt/Erin Gudul (Carleton) defeated
Lauren Post/Kelly Van Handel (St. Norbert) 8-2

#5 Kalla Schaefer/Michelle Daciolas (UW-Whitewater) defeated
Katy Delagardelle/Hillary Allen (Coe) 8-1

#4 Gina Klein/Hollis McPeek (Carthage) defeated
Stephanie Lee/Amanda Wenzel (Macalester)

#5 Megan Gaard/Ali Oneal (Gustavus) defeated
Allie Hinman/Abby Werwie (UW-Stout) 8-6

Frances Leung/Bridget Doyle (Carleton) defeated
Katie Allen/Marianne Barau (Gustavus) 8-4

#3 Andrea Schupbach/Michelle Schupbach (Coe) defeated
Beth Kaufman/Kristina Naidicz (Cathage) 8-6

#5 Kelly Stadum/Kelly Kuether (UW-La Crosse) defeated
Hannah Jensen/Megan Fiala (Coe)

#2 Sierra Krebsbach/Sam Frank (Gustavus) defeated
Caitlyn Harper/Aimee Ny (St. Olaf) 8-5

Quarterfinals - Saturday Live Results

All matches at Brown Outdoor Courts

#1 Kathryn Schmidt/Erin Gudul (Carleton) defeated
#5 Kalla Schaefer/Michelle Daciolas (UW-Whitewater) 8-5

#5 Megan Gaard/Ali Oneal (Gustavus) defeated
#4 Gina Klein/Hollis McPeek (Carthage) 8-5

Frances Leung/Bridget Doyle (Carleton) defeated
#3 Andrea Schupbach/Michelle Schupbach (Coe) 8-2

#2 Sierra Krebsbach/Sam Frank (Gustavus) defeated
#5 Kelly Stadum/Kelly Kuether (UW-La Crosse) 8-6

Semifinals - Sunday, 1:00 pm Live Results

Matches at Brown Outdoor Courts

#5 Megan Gaard/Ali Oneal (Gustavus) defeated
#1 Kathryn Schmidt/Erin Gudul (Carleton) 8-6

#2 Sierra Krebsbach/Sam Frank (Gustavus)defeated
Frances Leung/Bridget Doyle (Carleton) 8-2

Final - Sunday, 3:00pm Live Results

Match at Brown Outdoor Courts

#2 Sierra Krebsbach/Sam Frank (Gustavus)defeated
#5 Megan Gaard/Ali Oneal (Gustavus) 8-5

MIAC: Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

NCAA

 
 
Rate this:
Gustavus Adolphus College 800 West College Avenue
Saint Peter, MN 56082 USA
WORK (PREFERRED) 507-933-8000
Contact Us
Employment
Privacy Policy
 
© Copyright 2010, Gustavus Adolphus College, All Rights Reserved