You are here: Men's ITA Midwest Regional
 

Men's ITA Midwest Regional

 
 

Men's ITA Midwest Regional
Hosted by Gustavus Adolphus College

Home Scoreboard Participants Player Information
ITA Singles Draw

Midwest Open Doubles Draw

First Round
Second Round
Quarterfinals
Semifinals
Finals

Complete draw and results as follows:

Midwest Open Doubles Draw in Microsoft Excel
ITA Doubles Draw
Midwest Open Singles
Midwest Open Doubles

First Round: Friday, October 3 - 3:00 pm

Joe Eckert/Brian Laumeyer (Gustavus) - BYE

Ross Johnson/Derek Nelson (UW-Whitewater) defeat Grant Johnson/Jeff Salem (Nebraska Wesleyan)

Chris West/Aaron Hoeppner (Concordia University) - BYE

Eric Torres/Kyle Knutsen (Concordia) defeat
Andrew Merill/Marcus Bowersox (Simpson) default

Chris McGrath/Jake Michael (Coe) - BYE

Matt Connell/Nick Petaros (Wartburg) defeat
Karl Erickson/Drew Wisner (Gustavus) 8-4

Erik Culver/Chris Slagle (UW-Eau Claire) - BYE

Tom Wampler/David Harris (St. Olaf) defeats
Bartholomew Bloesse/John Koeher (Concordia Univ.) 8-2

Bryan Haville/Tony Miller (St. Mary’s) defeat
Andrew Reichert/Michael Ervolina (Loras) 8-2

Steve Klass/Bill Stranberg (UW-Whitewater) - BYE

Bjorn Hanson/Alex Lewke(Luther) defeats
Colin McGuire/Dan Smith (Gustavus) 8-4

Ryan Krabbe/Chad Evans (Coe) - BYE

Aaron Nordenskjold/Chris Baga (UW- Eau Claire) defeat
Alex Sadighi/Dave Tierschel (Gustavus)

Garrett Mason/Dennis Bradley (UW-LaCrosse) - BYE

Andy Kay/Tom Asburg (Nebraska Wesleyan) defeat Peter Lorenz/Ross McDonell (Concordia University) 8-5

Sam Skalland/Cory Veen (Simpson) - BYE

Second Round: Friday, October 4 - 4:00 pm

Chris West/Aaron Hoeppner (Concordia University) defeat
Eric Torres/Kyle Knutsen (Concordia) 8-5

Sam Skalland/Cory Veen (Simpson) defeat
Andy Kay/Tom Asburg (Nebraska Wesleyan) 8-4

Aaron Nordenskjold/Chris Baga (UW- Eau Claire) defeat
Garrett Mason/Dennis Bradley (UW-LaCrosse) 8-5

Ross Johnson/Derek Nelson (UW-Whitewater) defeat
Joe Eckert/Brian Laumeyer (Gustavus) 8-5

Bjorn Hanson/Alex Lewke(Luther) defeat
Ryan Krabbe/Chad Evans (Coe) 8-4

Steve Klass/Bill Stranberg (UW-Whitewater) defeat
Bryan Haville/Tony Miller (St. Mary’s) 8-5

Erik Culver/Chris Slagle (UW-Eau Claire) defeat
Tom Wampler/David Harris (St. Olaf) 8-3

Chris McGrath/Jake Michael (Coe) defeat
Matt Connell/Nick Petaros (Wartburg) 8-3

Quarterfinals: Saturday, October 5 - 2:00 pm

Ross Johnson/Derek Nelson (UW-Whitewater) defeated Chris West/Aaron Hoeppner (Concordia University) 8-4

Erik Culver/Chris Slagle (UW-Eau Claire) defeated Chris McGrath/Jake Michael (Coe) 9-7

Steve Klass/Bill Stranberg (UW-Whitewater) defeated Bjorn Hanson/Alex Lewke(Luther) 8-6

Aaron Nordenskjold/Chris Baga (UW- Eau Claire) defeat
Sam Skalland/Cory Veen (Simpson) 8-5

Semifinals: Saturday, October 5 - 4:00 pm

Erik Culver/Chris Slagle (UW-Eau Claire) defeated Ross Johnson/Derek Nelson (UW-Whitewater) 8-2

Aaron Nordenskjold/Chris Baga (UW- Eau Claire) defeated Steve Klass/Bill Stranberg (UW-Whitewater)
8-5

Finals:

Aaron Nordenskjold/Chris Baga (UW- Eau Claire) defeated Erik Culver/Chris Slagle (UW-Eau Claire) 9-8 (10-8)

MIAC: Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

NCAA

 
 
Rate this:
Gustavus Adolphus College 800 West College Avenue
Saint Peter, MN 56082 USA
WORK (PREFERRED) 507-933-8000
Contact Us
Employment
Privacy Policy
 
© Copyright 2010, Gustavus Adolphus College, All Rights Reserved