You are here: 2009 Men's ITA Midwest Regional
 

2009 Men's ITA Midwest Regional

 
 

2009 Men's ITA Midwest Regional
Hosted by Gustavus Adolphus College

Home Scoreboard
ITA Singles Draw

Midwest Open Doubles Draw

All times listed are approximate.

Complete draw and results as follows:

ITA Doubles Draw
Midwest Open Singles
Midwest Open Doubles

First Round - Saturday

FitzPatrick/Helgemoe (Hamline) - Bye

Stapleton/Otero (Gustavus) defeated
Wollum/Sladky (UW-Eau Claire) 8-4

Catania/McDevitt (St. Olaf) - Bye

Montenegro/Weaver (Milwaukee SOE) defeated
Krebsbach/Reitz (Luther) 8-6

Taylor/Rademacher (UW-Whitewater) - Bye

Gaskin/Lor (Concordia U.) - Bye

Loeffler/Szczepkowski (St. Mary's) defeated
Masterson/Nadipuram (Wartburg) 8-5

LeFebvre/Ronning (Bethel) - Bye

Johnson/Kroll (Dubuque) - Bye

Liegel/Hambidge (UW-Eau Claire) - Bye

Tolly/Hubbard-Peters (St. Olaf) - Bye

Covelli/Krieger (UW-Whitewater) defeated
Hilpert/Dean (St. Scholastica) 8-2

Johnson/Hallstrom (Bethel) - Bye

Barhouse/Holzhauer (Milwaukee SOE) - Bye

Nagle/Lindberg (St. Scholastica) - Bye

LeBeaux/Peckskamp (St. John's) defeated
Schramka/Shaffer (Concordia U.) 8-2

Illies/Lieberman (Gustavus) defeated
Robertson/Stingley (UW-Eau Claire) 8-4

Stenseth/Murphy (UW-La Crosse) - Bye

Van Rybroek/Marco (UW-Eau Claire) defeated
Homuth/Bloomquist (Concordia) 8-5

Holmgren/Burns (St. John's) defeated
Glass/McGlashen (Lakeland) 9-8

Chin/Jiang (Carleton) defeated
Matteson/Jacobsen (Dubuque) 8-3

Cassens/Morris (Bethel) defeated
Rasmussen/Buckingham 8-5

Rangitsch/Steingreaber (St. Mary's) - Bye

Porter/Sansait (UW-Whitewater) - Bye

Thornton/Lagman (UW-Eau Claire) defeated
Ohland/Schadler (Milwaukee SOE) 8-4

Olson/Larson (Concordia) - Bye

Miller/Halweg (UW-Whitewater) - Bye

Eslick/Koenen (Wartburg) - Bye

Hauser/Craig (Concordia U.) - Bye

Sande/Pisani (Gustavus) - Bye

Kaker/Sachdeva (UW-La Crosse) defeated
Voigt/Curtis (Carleton) Withdraw

Taylor/Vege (Carleton) - Bye

Second Round - Saturday

Stapleton/Otero (Gustavus) defeated
FitzPatrick/Helgemoe (Hamline) 8-1

Montenegro/Weaver (Milwaukee SOE) defeated
Catania/McDevitt (St. Olaf) 8-6

Taylor/Rademacher (UW-Whitewater) defeated
Gaskin/Lor (Concordia U.) 8-3

LeFebvre/Ronning (Bethel) defeated
Loeffler/Szczepkowski (St. Mary's) 8-5

Liegel/Hambidge (UW-Eau Claire) defeated
Johnson/Kroll (Dubuque) 8-3

Tolly/Hubbard-Peters (St. Olaf) defeated
Covelli/Krieger (UW-Whitewater) 9-7

Johnson/Hallstrom (Bethel) defeated
Barhouse/Holzhauer (Milwaukee SOE) 8-6

LeBeaux/Peckskamp (St. John's) defeated
Nagle/Lindberg (St. Scholastica) 8-2

Illies/Lieberman (Gustavus) defeated
Stenseth/Murphy (UW-La Crosse) 8-4

Van Rybroek/Marco (UW-Eau Claire) defeated
Holmgren/Burns (St. John's) 8-5

Chin/Jiang (Carleton) defeated
Cassens/Morris (Bethel) 8-3

Porter/Sansait (UW-Whitewater) defeated
Rangitsch/Steingreaber (St. Mary's) 8-3

Thornton/Lagman (UW-Eau Claire) defeated
Olson/Larson (Concordia) 8-2

Eslick/Koenen (Wartburg) defeated
Miller/Halweg (UW-Whitewater) 8-3

Sande/Pisani (Gustavus) defeated
Hauser/Craig (Concordia U.) Withdraw

Kaker/Sachdeva (UW-La Crosse) defeated
Taylor/Vege (Carleton) 9-7

Third Round - Saturday

Stapleton/Otero (Gustavus) defeated
Montenegro/Weaver (Milwaukee SOE) 9-8

Taylor/Rademacher (UW-Whitewater) defeated
LeFebvre/Ronning (Bethel) 8-2

Liegel/Hambidge (UW-Eau Claire) defeated
Tolly/Hubbard-Peters (St. Olaf) 8-6

Johnson/Hallstrom (Bethel) defeated
LeBeaux/Peckskamp (St. John's) 8-6

Illies/Lieberman (Gustavus) defeated
Van Rybroek/Marco (UW-Eau Claire) 9-8

Chin/Jiang (Carleton) defeated
Porter/Sansait (UW-Whitewater) 8-6

Eslick/Koenen (Wartburg) defeated
Thornton/Lagman (UW-Eau Claire) 8-6

Sande/Pisani (Gustavus) defeated
Kaker/Sachdeva (UW-La Crosse)

Quarterfinals - Saturday

Stapleton/Otero (Gustavus) defeated
Taylor/Rademacher (UW-Whitewater)

Liegel/Hambidge (UW-Eau Claire) defeated
Johnson/Hallstrom (Bethel)

Chin/Jiang (Carleton) defeated
Illies/Lieberman (Gustavus) 8-4

Eslick/Koenen (Wartburg) defeated
Sande/Pisani (Gustavus) 8-3

Semifinals - Sunday

Stapleton/Otero (Gustavus) defeated
Liegel/Hambidge (UW-Eau Claire) 8-2

Eslick/Koenen (Wartburg) defeated
Chin/Jiang (Carleton) 8-3

Final - Sunday

Eslick/Koenen (Wartburg) defeated
Stapleton/Otero (Gustavus) 6-2, 6-4

MIAC: Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

NCAA

 
 
Rate this:
Gustavus Adolphus College 800 West College Avenue
Saint Peter, MN 56082 USA
WORK (PREFERRED) 507-933-8000
Contact Us
Employment
Privacy Policy
 
© Copyright 2010, Gustavus Adolphus College, All Rights Reserved