You are here: 2007 Men's ITA Midwest Regional
 

2007 Men's ITA Midwest Regional

 
 

2007 Men's ITA Midwest Regional
Hosted by Gustavus Adolphus College

Home Scoreboard Player Information
ITA Singles Draw

Midwest Open Doubles Draw

All times listed are approximate.

Complete draw and results as follows:

ITA Doubles Draw
Midwest Open Singles
Midwest Open Doubles

First Round - Friday, 3:00 pm

Kelvin Caiati/Alex Mory (UW-Whitewater) - Bye

Eric Brandenburg/Erik Brekke (St. Olaf) - Bye

Mike Olson/Eric Pallin (UW-Eau Claire) - Bye

Krishan Jethwa/Theo Roth (Gustavus) - Bye

Steven Anschutz/Austin Sveom (Concordia-WI) defeated
Matt Fisher/Dan Henry (Macalester) 8-2

David Jacobson/Jonathan Kroll (Dubuque) - Bye

Justin Loeffler/Andy Weigman (St. Mary's) - Bye

Jordan Hughes/Jacob Raim (Carleton) - Bye

Drew Carlson/Max Keswani (St. Thomas) - Bye

Lars Olson/Eric Wollum (UW-Eau Claire) - Bye

Andre Genereux/Lukas Radde (Concordia-M'head) defeated
Mike Gintner/Nick Prange (Concordia-WI) 8-5

Griffin Foley/Kyle Olson (Gustavus) - Bye

Justin Cartier/John Seifert (St. Norbert) - Bye

Eric Inglis/Luke Odegaard (St. John's) defeated
Bryan Arndt/Andrew Kahler (Wartburg) 8-2

Ian Hintz/Charlie Miller (UW-Whitewater) - Bye

Mark Mateski/Jake Reitz (Luther) - Bye

Mike Eastman/Eric Ice (Gustavus) - Bye

Kyle Halweg/Kyle Wuthrich (UW-Whitewater) - Bye

James Doro/Russell Place (Simpson) - Bye

Jordan Swanson/Andrew Tancabel (Concordia-M'head) - Bye

Arnie Andreasen/Peter Zender (Concordia-M'head) - Bye

Cory McCarthy/Austin Stewart (Dubuque) - Bye

John D'Orazio/Joe Holguin (Loras) - Bye

Joe McDevitt/Brian Tolly (St. Olaf) - Bye

Sam Talarczyk/Evan Weeks (UW-La Crosse) - Bye

Dutch Hansen/Tyler McKay (St. John's) - Bye

Joel Cassens/Alex Zabel (Bethel) - Bye

Josh Knutson/Matt Nelson (Gustavus) defeated
Steve Holt/Alex Spidle (Luther) 8-3

David Reckase/Pawel Szczepkowski (St. Mary's) defeated
Brett Burleigh/Chris Thornton (UW-Eau Claire) 8-6

Patrick Mullen/Taylor Schlader (Wartburg) - Bye

Austin Taylor/Eirik Thoen (Carleton) - Bye

Shane Kitzman/Dave Turner (St. Thomas) - Bye

Second Round - Friday

Kelvin Caiati/Alex Mory (UW-Whitewater) defeated
Eric Brandenburg/Erik Brekke (St. Olaf) 8-1

Krishan Jethwa/Theo Roth (Gustavus) defeated
Mike Olson/Eric Pallin (UW-Eau Claire) 8-1

Steven Anschutz/Austin Sveom (Concordia-WI) defeated
David Jacobson/Jonathan Kroll (Dubuque) 8-6

Jordan Hughes/Jacob Raim (Carleton) defeated
Justin Loeffler/Andy Weigman (St. Mary's) 8-0

Lars Olson/Eric Wollum (UW-Eau Claire) defeated
Drew Carlson/Max Keswani (St. Thomas) 8-6

Griffin Foley/Kyle Olson (Gustavus) defeated
Andre Genereux/Lukas Radde (Concordia-M'head) 8-5

Eric Inglis/Luke Odegaard (St. John's) defeated
Justin Cartier/John Seifert (St. Norbert) 8-1

Mark Mateski/Jake Reitz (Luther) defeated
Ian Hintz/Charlie Miller (UW-Whitewater) 8-3

Mike Eastman/Eric Ice (Gustavus) defeated
Kyle Halweg/Kyle Wuthrich (UW-Whitewater) 9-8(3)

Jordan Swanson/Andrew Tancabel (Concordia-M'head) defeated
James Doro/Russell Place (Simpson) 8-1

Cory McCarthy/Austin Stewart (Dubuque) defeated
Arnie Andreasen/Peter Zender (Concordia-M'head) 8-2

Joe McDevitt/Brian Tolly (St. Olaf) defeated
John D'Orazio/Joe Holguin (Loras) 8-5

Dutch Hansen/Tyler McKay (St. John's) defeated
Sam Talarczyk/Evan Weeks (UW-La Crosse) 8-6

Josh Knutson/Matt Nelson (Gustavus) defeated
Joel Cassens/Alex Zabel (Bethel) 8-5

David Reckase/Pawel Szczepkowski (St. Mary's) defeated
Patrick Mullen/Taylor Schlader (Wartburg) 8-4

Austin Taylor/Eirik Thoen (Carleton) defeated
Shane Kitzman/Dave Turner (St. Thomas) 9-8(5)

Third Round - Saturday

Kelvin Caiati/Alex Mory (UW-Whitewater) defeated
Krishan Jethwa/Theo Roth (Gustavus) 8-6

Jordan Hughes/Jacob Raim (Carleton) defeated
Steven Anschutz/Austin Sveom (Concordia-WI) 8-3

Lars Olson/Eric Wollum (UW-Eau Claire) defeated
Griffin Foley/Kyle Olson (Gustavus) 9-8(5)

Mark Mateski/Jake Reitz (Luther) defeated
Eric Inglis/Luke Odegaard (St. John's) 9-8(2)

Mike Eastman/Eric Ice (Gustavus) defeated
Jordan Swanson/Andrew Tancabel (Concordia-M'head) 8-6

Cory McCarthy/Austin Stewart (Dubuque) defeated
Joe McDevitt/Brian Tolly (St. Olaf), default

Josh Knutson/Matt Nelson (Gustavus) defeated
Dutch Hansen/Tyler McKay (St. John's) 8-3

Austin Taylor/Eirik Thoen (Carleton) defeated
David Reckase/Pawel Szczepkowski (St. Mary's), default

Quarterfinals - Saturday

Jordan Hughes/Jacob Raim (Carleton) defeated
Kelvin Caiati/Alex Mory (UW-Whitewater) 8-4

Mark Mateski/Jake Reitz (Luther) defeated
Lars Olson/Eric Wollum (UW-Eau Claire) 8-6

Cory McCarthy/Austin Stewart (Dubuque) defeated
Mike Eastman/Eric Ice (Gustavus) 8-5

Austin Taylor/Eirik Thoen (Carleton) defeated
Josh Knutson/Matt Nelson (Gustavus) 8-3

Semifinals - Saturday

Jordan Hughes/Jacob Raim (Carleton) defeated
Mark Mateski/Jake Reitz (Luther), default

Austin Taylor/Eirik Thoen (Carleton) defeated
Cory McCarthy/Austin Stewart (Dubuque) 8-3

Final - Sunday

Jordan Hughes/Jacob Raim (Carleton) defeated
Austin Taylor/Eirik Thoen (Carleton) 8-3

MIAC: Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

NCAA

 
 
Rate this:
Gustavus Adolphus College 800 West College Avenue
Saint Peter, MN 56082 USA
WORK (PREFERRED) 507-933-8000
Contact Us
Employment
Privacy Policy
 
© Copyright 2010, Gustavus Adolphus College, All Rights Reserved