You are here: Men's ITA Midwest Regional
 

Men's ITA Midwest Regional

 
 

Men's ITA Midwest Regional
Hosted by Gustavus Adolphus College

Home Scoreboard Participants Player Information
ITA Singles Draw

Midwest Open Doubles Draw

First Round
Second Round
Quarterfinals
Semifinals
Finals

Complete draw and results as follows:

Midwest Open Doubles Draw in Microsoft Excel
ITA Doubles Draw
Midwest Open Singles
Midwest Open Doubles

First Round

Colin McGuire/Dan Smith (Gustavus) - Bye

Eric Brekke/David Harris (St. Olaf) defeat
Brandon Booth/Scott Quiring (UWEC) 9-7

Alex Mory/Erich Palecek (UW-Whitewater) defeat
Asitha Jayawardena/Josh Knutson (Gustavus) - no score reported

John Hidebrandt/Doug Marmar (UW-LaCrosse) defeat
Austin Sveoum/Justin Weber (Concordia - WI) 8-2

Alex Horton/Matt Toppin (Gustavus) - Bye

Brendan Cooper/Jordan Hughes (Carleton) defeat
Brian Robinson/Adam Solseth (Saint Mary's) 9-7

Kelvin Calati/Ian Hintz (UW-Whitewater) defeat
Bryon McDonald/David Gruner (St. Olaf) - no score reported

Spencer Broughten/Evan Wilcox (Gustavus) defeat
Matt Leavenworth/Mitch Peerbolte (Simpson) 8-4

Jacob Raim/Andrew Park (Carleton) defeat
Scott Arundel/Luke Hawkinson (Gustavus) 8-6

Johnny Reed/David Stefanik (UW-Whitewater) defeat
Chris Sheeval/Mark Tarman (Bethel) 8-4

Kyle Jagler/Steven Mustari (Concordia - WI) defeat
Steve Clements/Tony Miller (Saint Mary's) 8-6

Alex Sadighi/Dave Tierschel (Gustavus) - Bye

Joe Hespe/Adam Peck (Concordia - WI) defeat
Bjorn Olson/Mitch Turner (Gustavus) 9-7

Eric Brandenburg/David Stickney (St. Olaf) - Bye

Adam Shiell/Robert Stern (Carleton) defeat
Paul Brown/Tommy Johnson (Grinnell) 8-5

Eric Ice/Matt Nelson (Gustavus) - Bye

Second Round

McGuire/Smith (Gustavus) defeat
Brekke/Harris (St. Olaf) 8-4

Mory/Palecek (UW-Whitewater) defeat
Hidebrandt/Marmar (UW-LaCrosse) 8-3

Horton/Toppin (Gustavus) defeat
Cooper/Hughes (Carleton) 8-4

Calati/Hintz (UW-Whitewater) defeat
Broughten/Wilcox (Gustavus) 8-0

Reed/Stefanik (UW-Whitewater) defeat
Raim/Park (Carleton) - no score reported

Sadighi/Tierschel (Gustavus) defeat
Jagler/Mustari (Concordia - WI) 9-8 (3)

Brandenburg/Stickney (St. Olaf) defeat
Hespe/Peck (Concordia - WI) 8-4

Shiell/Stern (Carleton) defeat
Ice/Nelson (Gustavus) 8-4

Quarterfinals

Mory/Palecek (UW-Whitewater) defeat
McGuire/Smith (Gustavus) 8-7 (3)

Calati/Hintz (UW-Whitewater) defeat
Horton/Toppin (Gustavus) 8-7 (3)

Reed/Stefanik (UW-Whitewater) defeat
Sadighi/Tierschel (Gustavus) 8-6

Shiell/Stern (Carleton) defeat
Brandenburg/Stickney (St. Olaf) 8-5

Semifinals

Mory/Palecek (UW-Whitewater) defeat
Calati/Hintz (UW-Whitewater) 9-7

Reed/Stefanik (UW-Whitewater) defeat
Shiell/Stern (Carleton) 8-3

Finals:

Mory/Palacek (UW-Whitewater) defeat
Reed Stefanik (UW- Whitewater) 8-4

MIAC: Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

NCAA

 
 
Rate this:
Gustavus Adolphus College 800 West College Avenue
Saint Peter, MN 56082 USA
WORK (PREFERRED) 507-933-8000
Contact Us
Employment
Privacy Policy
 
© Copyright 2010, Gustavus Adolphus College, All Rights Reserved