You are here: Men's ITA Midwest Regional
 

Men's ITA Midwest Regional

 
 

Men's ITA Midwest Regional
Hosted by Gustavus Adolphus College

Home Scoreboard Participants Player Information
ITA Singles Draw

Midwest Open Doubles Draw

First Round
Second Round
Quarterfinals
Semifinals
Finals

Complete draw and results as follows:

Midwest Open Doubles Draw in Microsoft Excel
ITA Doubles Draw
Midwest Open Singles
Midwest Open Doubles

First Round:

Andrew Merrill/Cory Veen (Simpson) vs. Bye
Mike Borgert-Poepping/Matt Olson (UW-Eau Claire) defeated Johnny Ryan/Jimmy Pinter (Gustavus)
Griffin Foley/Aaron Zenner (Gustavus) vs. Bye
Bjorn Olson/Scott Arundel (Gustavus) defeated Kyle Jagler/John Koehler (Concordia U.) 8-6
Johnny Reed/Bill Stranberg (UW-Whitewater) defeated Andy Kessel/Jeremy Cover (Macalester) by default
Colin McGuire/Scott Bean (Gustavus) defeated JC Blomstedt/Derek Howard (Simpson) 8-3
Drew Erie/Eric Brandenburg (St. Olaf) vs. Bye
Matt Toppin/Alex Horton (Gustavus) defeated Peter Lorenz/Sean Willman (Concordia U.) 8-1
Song Thao/Danny George (Gustavus) defeated Joe Hespe/Boyd Wright (Concordia U.) 8-2
CJ Rose/Brandon Buth (UW-Eau Claire) vs. Bye
Alex Sadighi/Dave Tierschel (Gustavus) defeated David Stefanik/Brenton Butterfield (UW-Whitewater) 8-6
Eric Torres/John Schroeder (Concordia) vs. Bye
Aaron Hoeppner/Ross McDonell (Concordia U.) defeated Marcus Bowersox/Mitch Peerbolte (Simpson) 9-8(7)
Erik Brekke/Bryon McDonald (St. Olaf) defeated Dan Smith/Jonathan Faloon (Gustavus) 8-3
Brendan Cooper/Jason Hitchcock (Carleton) defeated John Friar/Will Dorn (UW-Whitewater) 8-2
Kevin Stickney/Chad Olson (Gustavus) vs. Bye

Second Round:

Mike Borgert-Poepping/Matt Olson (UW-Eau Claire) defeated Andrew Merrill/Cory Veen (Simpson)
Griffin Foley/Aaron Zenner (Gustavus) defeated Bjorn Olson/Scott Arundel (Gustavus) 8-3
Johnny Reed/Bill Stranberg (UW-Whitewater) defeated Colin McGuire/Scott Bean (Gustavus) 8-3
Drew Erie/Eric Brandenburg (St. Olaf) defeated Matt Toppin/Alex Horton (Gustavus) 8-6
Song Thao/Danny George (Gustavus) defeated CJ Rose/Brandon Buth (UW-Eau Claire) 8-6
Alex Sadighi/Dave Tierschel (Gustavus) defeated Eric Torres/John Schroeder (Concordia) by default
Erik Brekke/Bryon McDonald (St. Olaf) defeated Aaron Hoeppner/Ross McDonell (Concordia U.) 8-4
Kevin Stickney/Chad Olson (Gustavus) defeated Brendan Cooper/Jason Hitchcock (Carleton) 8-6

Quarterfinals:

Griffin Foley/Aaron Zenner (Gustavus) defeated Mike Borgert-Poepping/Matt Olson (UW-Eau Claire) 8-5
Drew Erie/Eric Brandenburg (St. Olaf) defeated Johnny Reed/Bill Stranberg (UW-Whitewater) 8-5
Alex Sadighi/Dave Tierschel (Gustavus) defeated Song Thao/Danny George (Gustavus) 8-1
Kevin Stickney/Chad Olson (Gustavus) defeated Erik Brekke/Bryon McDonald (St. Olaf) 8-3

Semifinals:

Griffin Foley/Aaron Zenner (Gustavus) defeated Drew Erie/Eric Brandenburg (St. Olaf) 8-1
Alex Sadighi/Dave Tierschel (Gustavus) defeated Kevin Stickney/Chad Olson (Gustavus) 8-6

Finals:

Griffin Foley/Aaron Zenner (Gustavus) defeated Alex Sadighi/Dave Tierschel (Gustavus) 9-8 (6)

MIAC: Minnesota Intercollegiate Athletic Conference

NCAA

 
 
Rate this:
Gustavus Adolphus College 800 West College Avenue
Saint Peter, MN 56082 USA
WORK (PREFERRED) 507-933-8000
Contact Us
Employment
Privacy Policy
 
© Copyright 2010, Gustavus Adolphus College, All Rights Reserved